چرا چوب گران شده است ؟

چرا چوب گران شده است ؟

علت گرانی اخیر چوب چیست ؟؟

علت گرانی اخیر چوب، حذف ارز دولتی از واردات این کالاست، این در حالی است که ایران از نظر منابع جنگلی غنی نبوده و برداشت از جنگل های کشور ضربه مهلکی از نظر محیط زیستی در چند سال آینده به کشور وارد خواهد کرد.
با این حال بسیاری از دلالان چوب مجددا به برداشت های غیر قانونی از جنگل ها سرعت بیشتری بخشیده اند و مسئولین هم چاره اندیشی نمی کنند.
بسیاری از بنگاه های اقتصادی کوچک و یا تولیدی ها و کارگاه ها از چوب های جنگلی به جای چوب روسی استفاده می کنند.
در چند سال اخیر، هر سال تعرفه گمرکی این کالا افزایش پیدا کرده و بازرگانان این حوزه قیمت های خودهای را برای فروش افزایش می دهند.

قیمت چوب روسی در انزلی

نکته مهم در واردات چوب روسی این است که امسال با فرا رسیدن گرمای زود روس در کشور روسیه، میزان برداشت از جنگل های این کشور بسیار کم بوده، به نحوی که قیمت چوب در روسیه هم افزایش یافته است.
در این بین به دلیل شرایط بد تحریم ها و نبود محموله های تجاری در دریای خزر، بسیاری از کشتی های باربری به دریا سیاه رفته اند، به این امید که بتوانند جلوی ضررهای سنگین را بگیرند و از سوی دیگر کمبود شدید کشتی در دریای خزر باعث شده تا مالکان کشتی از این شرایط سوء استفاده نمایند و کرایه های محموله های تجاری را افزایش دهند به گونه ای که، کرایه کشتی برای هر متر مکعب فروش چوب روسی از ١٨ دلار به تقریبا ۴٠ دلار افزایش یافته است.
بسیاری از صنایع، ارتباط مستقیم با این کالا دارند و تورم مرتبط با این کالا تقریبا محسوس بوده و متاسفانه مسئولان هم هیچ چاره ای نمی اندیشند.


Leave a Reply

دو × 4 =

نوشته‌های تازه